Skuteczna antykoncepcja to nieco kontrowersyjny temat. Począwszy od przekonań religijnych aż po kwestię wiarygodności deklaracji producentów produktów czy leków antykoncepcyjnych. Wszak każdy organizm reaguje inaczej, a płodność par też może być bardzo różna. Czasem lateks powoduje uczulenia lub obtarcia. Pigułki antykoncepcyjne mogą budzić niepokój z powodu skutków ubocznych. Choć w tej kwestii następuje ciągły postęp i są one bardzo słabo odczuwalne lub występują niezwykle rzadko. Nie zmienia to faktu, że znajomość swojego ciała jest kwestią podstawową. Przy temacie antykoncepcji pojawia się również zagadnienie kalendarza dni płodnych. Często pojawia się także pytanie Czy kalendarz dni płodnych jest skuteczny i działa w 100%?
Dni płodne
Płodność kobiety zmienia się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Są dni, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest mniejsze lub większe, jednak zdecydowanie najwięcej dni cyklu przypada na dni niepłodne. Określenie dni płodnych nie jest jednak proste. Ze względu na kilkudniową aktywność plemników w drogach rodnych kobiety okres ten znacznie się wydłuża.
Owulacja
W cyklu miesiączkowym przeciętna kobieta ma jedynie ok. 6 dni płodnych. Gdy następuje owulacja, czyli uwolnienie komórki jajowej, wędruje ona poprzez jajowody do macicy skąd poprzez szyjkę macicy oraz pochwę wydostaje się na zewnątrz. Proces trwa jedynie 24 godziny i tylko wtedy może nastąpić zapłodnienie. Jednak dni płodnych jest znacznie więcej ze względu na zdolność plemników do przeżycia kilku dni w przyjaznym środowisku. Owulacja następuje idealnie w połowie cyklu miesiączkowego. W trakcie dni płodnych należy powstrzymać się od współżycia lub stosować inny rodzaj antykoncepcji np. prezerwatywy.
Dla kogo kalendarz dni płodnych będzie skuteczny?
Kalendarz dni płodnych uznaje się za skuteczny u kobiet, które obserwują długość trwania swoich cykli miesiączkowych przez okres co najmniej 6 miesięcy. Istnieją różnice w długości trwania cyklu u różnych kobiet. Zazwyczaj cykl trwa od 26 do 32 dni. Jednak nawet jeżeli kobiety mają krótsze lub dłuższe okresy to możliwe jest określenie dni płodnych i niepłodnych.
Skuteczny kalendarz dni płodnych – Jak wyliczyć dni płodne?
Skuteczny kalendarz dni płodnych powinien brać pod uwagę długość trwania cykli z ostatnich 6 miesięcy (czyli zawsze „najnowsze” dane). Z tego czasu należy wybrać najkrótszy cykl miesiączkowy oraz najdłużej trwający. Od ilości dni w najkrótszym okresie należy odjąć 18, a od ilości dni najdłuższego cyklu miesiączkowego odejmuje się wartość 11. W ten sposób otrzymuje się pierwszy oraz ostatni dzień płodny w cyklu miesiączkowym (za początek cyklu zawsze uważa się pierwszy dzień miesiączki).
Przykład
W ciągu ostatnich, najnowszych 6 miesięcy cykle miesiączkowe (czas pomiędzy rozpoczęciem się kolejnych miesiączek) trwały 24, 26, 26, 28, 23, 35 dni. Najkrótszy okres trwał 23 dni, najdłuższy 35.
23 – 18 daje 5, 35 – 11 daje 24. Oznacza to, że za dni płodne należy uznać od 5 do 24 dnia przyjmując za dzień pierwszy pojawienie się miesiączki w bieżącym cyklu menstruacyjnym.
Pojawia się pytanie jak się to ma do wspomnianych 6 dni płodnych? Oczywiście, w dalszym ciągu jest ich tylko 6, ale ze względu na zmienność czasu trwania kolejnych cykli należy to uwzględnić w wyliczeniu. Nigdy nie jest możliwe do przewidzenia, ile rzeczywiście dni będzie trwał bieżący cykl miesiączkowy.
W wyżej pokazanym przykładzie, jeżeli bieżący cykl będzie trwał 26 dni to tylko 2 dni można uznać z całkowitą pewnością za niepłodne.
Artykuł Czy kalendarz dni płodnych jest skuteczny? pochodzi z serwisu anielno.pl.